Prisijungę piliečiai
  Atgal

  Atgal Toliau Ar pritariate, kad Lietuvoje būtų leidžiama rinktis savarankišką mokymąsi?

  Benediktas Laurinavičius , 2013 m. spalio 28 d.
  Mokslas Švietimas Žmogaus teisės
  Vystomas

  Problema

  • Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2012 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. V-1049 buvo panaikintas 2007 m. rugpjūčio 31 d. įsakymas dėl Savarankiško mokymosi tvarkos aprašo patvirtinimo, kuris nustatė savarankiško mokymosi sąlygas (savarankiškas mokymasis buvo tapęs galimu Lietuvoje nuo 1997 10 30). Panaikinus minėtąjį aprašą, savarankiškas mokymasis nesant rimtų ir pagrįstų (ypatingos sveikatos ir kt.) mokinio būklių tapo neįmanomas, t.y. vietoje mokyklinio mokymosi būdo rinktis savarankišką mokymąsi tapo neįmanoma.

   Plačiau

  Nuorodos

  Palaikančiųjų skaičius: 187

  Sprendimai
  Pasiūlymo nr. / Pavadinimas Autorius Sprendimą palaiko
  1. Ar pritariate, kad Lietuvoje būtų leidžiama rinktis savarankišką mokymąsi?

  Grąžinti buvusią tvarką.

  Atšaukti
  Susiję pasiūlymai
  Pasiūlymas Būsena Pasiūlymą palaiko
  Neformalus ugdymas Vystomas 17
  Prisijunkite, jeigu norite komentuoti
  Argumentai
  • 6 Palaiko
  • 2 Neutralūs
  • 2 Kritikuoja
  • 0 Siūlo
  Romualdas Kuzborskis kritikuoja sprendimą Nr.1 :
  Vienintelis mokymosi namie galimas atvejis - nuotolinis mokymas pasitelkiant siuolaikines IT. Savarankiskas mokymasis namie yra realus nebent jeigu mokosi subrendusi asmenybe - kitaip tariant neakivaizdines studijos. Vaiko mokymui namie pritarciau nebent tokiu atveju jeigu tevai (abu) yra kvalifikuoti edukologai, nes mokykla yra svarbi ne tik protiniu bet ir socealiniu igudziu lavinimui.
  4. 2013-11-04 13:14
  Vaida Andriejaitienė: Klausimai: kodėl manote, kad abu tėvai turi būti kvalifikuoti edukologai? Kokius, konkrečiai, socialinius įgūdžius lavina mokykla?
  4.1 2013-11-15 12:29
  Jurgis Valiukevicius: Beje, čia kalbama ne apie formą mokymosi, o apskritai apie visą sistemą, jos turinį. Mokykla nei protiniu, nei socialiniu įgūdžių neduoda, o tik skelbiasi juos ugdanti. Pagal dabartinę ideologiją, mokymasis tai yra kuo geresnis duotos informacijos/faktų įsisavinimas. Mokykla vaiką iš...moko asocialiai elgtis - vaikai yra konformistiški, pasyvūs, daugelis agresyvūs, daug patyčių. Kritikos dabartinei sistemai galima rasti labai daug, bet užtenka ir pasižiūrėt į tai, kad kuo toliau, tuo labiau mokyklos siekia disciplinuoti savo mokinius (gal net apsisaugoti nuo jų) įvedant kameras, elektronines korteles, uniformas. Kažkodėl man mokslas ir į kalėjimą primenanti sistema nelabai vienas prie kito tinka.
  Daugiau
  4.2 2013-11-15 23:05
  Mantvydas Dubinskas: Kaip tai kokius socialinius įgūdžius lavina mokykla? Neaišku? Taigi klasėje 28 mokiniai. Kur jūs matėte geresnį socialinių įgūdžių lavinimą nei tarpusavio bendravimas. Namuose to nėra ir nesukursi.
  4.3 2013-11-16 04:31
  Mantvydas Dubinskas: Pridursiu dar. Namuose vaikas teišmoks bendrauti su suaugusiais, ir visai neišmoks bendravimo su bendraamžiais. Ir taip trūksta žmonėms bendravimo (atkreipkite dėmesį, kaip išpopuliarėjo visos bendravimo IT technologijos - Skype, Facebook), o jūs dar dozuosite bendravimą vis kar...ts nuo karto nuvesdami vaiką kur nors pabendrauti ar pasikviesdami svečių. Maža. Daugiau
  4.4 2013-11-16 04:34
  aras991 .: Dešimt minučių per pertrauką nėra socialus bendravimas. Vaikai ne klausyt ką mokytojas sako turėtų, o bendrai kalbėtis tai kas jiems įdomu, žaisti. Žaidimo forma vaikas žymiai greičiau išmoksta visko. Viskas priklauso nuo pateikimo ar vaikas susidomi tuo ką mokytojas sako ar ne... O namuo...se vaikas ir nesėdėtų tiek kiek mokykloje. Pats norėtų viską kuo greičiau išmokt, padaryt ir eit į lauką. Būrelius ar dar kažką.. Tiesiog turi būti protingi tėvai. :) Daugiau
  4.5 2013-11-16 13:33
  Regina Dilienė: Pirmiausia tai liaukitės iš mokyklos kūrę baubus - tuo paprastai užsiima privačių (itin brangių) mokyklų steigėjai, net pačiai Austėjai Landsbergienei teko viešai pastabų pareikšti už tokius išsigalvojimus. .. Kaip ne kaip, bet mokykla - tai mokymo sistema, tėvai to nežino ir neišmano (ir tai ...suprantama). Kas atsakys už namie mokomo vaiko ateitį, jei paaiškės, kad jis nemoka to, ko reikia, kaip jis studijuos, dirbs? Ar įsivaizduojate gydytoją be diplomo? O mokytoją, inžinierių? Ir ar namų mokymas reiškia, kad mama ar tėtis -niolikai metų meta darbą ir sėdi namuose su vaikais?
  Buvau vasarą PATYRIMINIO MOKYMO seminare. Pakraupome visi - mokytojai, tėvai, nes vedėjai, du jauni beraščiai, kalbėti nemokantys (kiekviename sakinyje nuo 2 iki 4 gramatikos ir žodyno klaidų) berneliai, prastai surežisavę atseit spontanišką tarpusavio dialogą, "varė" ant mokyklos kartu siūlydami savo privačias paslaugas. O iš tikrųjų tas PATYRIMINIS MOKYMAS yra metodai, kuriais mokyklos dirba jau 20 metų - sistema per APLE kursus perimta iš amerikiečių.
  Kol niekas neturi net vizijos, kaip atrodo tas namų mokymas, t.y. kokia yra namų mokymo sistema, tol apskritai neaišku, apie ką čia kalbame ir kam pritariame, už ką balsuojame (arba ne).
  Daugiau
  4.6 2013-11-17 11:24
  Alternatyvusis švietimas: mokymasis namuose („homeschooling")

  2013 m. lapkričio 7 d. Laisvasis universitetas (LUNI) pakvietė į susitikimą su dviem mokymosi namuose („homeschooling") šalininkėmis - Jurga Juodkazyte ir Erika Juozaitiene. Diskutavome apie mokymosi namuose („homeschooling") teikiamus privalumus ir keliamus pavojus.

  4.7 2013-11-22 16:48
  Lilija Putnienė: Socialinį bendravimą vaikas gali kompensuoti lankydamas papildomas burelius. Nebūtinai tik būnant mokykloje. Prisimenu save vaikystėje: savarankiškai galėčiau mokintis nuo kokios 8 klasės, bet dėja mano vaikystėje tokiu galimybių nebuvo. Su klasiokais nesutardavau, bet kuo puikiausi...ai kompensuodavau bendraamžių bendravimą bureliuose ir meno mokykloj. Jeigu būtų galimybė mano vaikystės laikais mokytis namie - būtinai pasinaudočiau. Pirmoką nenorėčiau mokinti namie, vis tiek dar įgudžius turi gauti, bet paaugliui leisčiau pabandyti mokintis savarankiškai. Daugiau
  4.8 2014-03-01 17:05
  Saulius Kuprėnas: Socialiniai įgūdžiai - gatvėje. O mokykloje, jei tai "negyva" - sėdi klasėje tyloje mokiniai ir mokytoja tra ta ta, tai kaip Austėja (vaikystes-sodai.lt) rašė, verkti norisi.
  4.9 2014-06-10 18:24
  Donatas Šimelis rašo apie sprendimą Nr.1 :
  Gal tik gerai būtų kiek detalizuoti, kokia ta buvusi tvarka - kaip ten buvo su mokymo programomis, žinių vertinimu ir pan.? Kažkokios gi priežastys turėjo būti, dėl kurių tas įsakymas atšauktas - kokios jos? Tikėtina, kad buvusi tvarka taip pat nebuvo tobula, tai galbūt čia pavyktų rasti dar geresnių sprendimų?
  1. 2013-10-28 17:32
  Benediktas Laurinavičius: buvo galima mokyti namie ir karts nuo karto mokykloje atsiskaityti ir/arba su mokytojais pasikonsultuoti. su tais atsiskaitymais ir būdavo įvertinamos žinios. (daguiau ) apie priežastis reikia klausti ministerijos darbuotojų. gal kas geriau žino ir pataisys mane, bet viena ...iš priežasčių, kad tuom galėjo piktnaudžiauti (ar piktnaudžiavo iš tikrųjų - nežinau) asocialios šeimos. tai ėmė ir uždraudė visiems. bet tai nesulyginami dalykai, kai namų mokymui pasiruošusios, darnios ir sąmoningos šeimos priešpastatomos asocialioms. situacijos visiškai skirtingos ir sprendimo būdai turi būti skirtingi. Daugiau
  1.1 2013-10-29 22:16
  Kristina Lasytė Černomorec: Uždraudė dėl to, kad mokyklos piktnaudžiavo mokinio krepšeliais tų vaikų, kurie buvo išvykę į užsienį. Bet pas mus Lietuvoje, kaip visada problemos nėra sprendžiamos individualiai.
  1.3 2014-03-09 21:11
  Mantvydas Dubinskas kritikuoja sprendimą Nr.1 :
  Aš prieš savarankišką mokymąsi, nes ir taip mūsų vaikai prie kompiuterio praleidžia krūvas laiko ir nebendrauja gyvai, tai dar ir čia būtų bendraujama turbūt tik šeimos viduje su tėvais, ir socialinių įgūdžių būtų nulis. O jei sakysite, tai išvešime vaiką pabendrauti, tai bus ne tas pats, nes bus skiriama ne tiek pat laiko, kiek tai vyksta tikroje mokykloje. Ir kaip jūs rasite tėvus, kurie nedirbs, o visus septyniolika metų mokys namuose. Tai veda į prišokamąjį mokymąsi, kai tėvai moko tik tada,... kai turi laiko. Arba, palyginsiu, kažkodėl visi vaikšto sportuoti į sporto klubą, nors visai galėtų mankštintis patys - ir taip yra dėl to, kad ten yra sudarytos sąlygos ir priemonės tikslui pasiekti. Nors mūsų šalies mokyklos skurdžios, bet ir tai chemijos ir fizikos kabinetai aprūpinti medžiagomis ir kt. Žodžiu, jei norite, kad jūsų vaikas mokėtų tik dalį to, ko jam reikės gyvenime, prašau, rizikuokite. Aš jau geriau darysiu viską, kad mokykla, kurią lanko mano vaikai būtų tobulesnė -- kalbėsiuos su mokytojais, direktore, auklėtoja, skirsiu jai pinigų, kalbėsiuosi su vaiku po pamokų, padėsiu ruošti pamokas, atleisiu už gautą prastą pažymį dalyke, kurį manysiu esant nereikalingu. Daugiau
  5. 2013-11-15 22:51
  Donatas Šimelis: Viskas lyg ir teisingai surašyta, bet o kam drausti mokytis namie tiems, kas mano kitaip, nei Jūs? :)
  5.1 2013-11-15 23:21
  Mantvydas Dubinskas: Na... gal... gal ir gerai nedrausti. Aš irgi prieš draudimus. Na, bet... Nežinau. Kažkaip atsakingos institucijos, leidžiančios nevesti vaiko į mokyklą tada turi daryti viską, kad tėvai turėtų kelią atgal iš savo paklydimo.

  T.y. kad išsirašant iš mokyklos mokykla įteiktų lankstinuką apie s...aviruošos ar saviugdos (oba, sugalvojau unschoolinimui terminą) negandas, tada kiekvienais metais privalėtų tėvas vasarą vis užsiregistruot mokykloje, kad tęsia saviugdos programą, mokykla vėl turėtų įteikti paruoštą medžiagą, ką mokykla mano reikiant mokiniui žinoti, jei jis bet kada norės grįžti į mokyklą.

  Gal iš tikro, įstatymas 1997 išimtas, nes nėra pasiruošta tam grįžimui į normalią mokyklą? Nes žinot kaip su tais tėvais bus... Mokys, mokys patys, tada pamatys, kad nieko gero neišeina, ir bandys sugrąžinti analfabetą (atsiprašau už išankstinį nusistatymą) atgal į mokyklą, o ten pasirodys, kad jam bus sunku, jam bus dvejetai pirmus metus... Tada tėvai, kaip dažnai būna, valstybę kaltins, kad va, įstatymas išėjęs, o nepriimat į mokyklą atgal.
  Daugiau
  5.2 2013-11-16 04:23
  Saulius Kuprėnas: Jūsų žiniai didžiąjai daugumai žmonių gyvenimas bus toks pats baigus pagrindinę, vidurinę ar net profkę! ir jūsų priverstinis ugdymas labiau reikalingas tik sistemos palaikymui (ponzi schema). Realiai reikalinga pradinė mokykla kiekvienam, o toliau jau nuo pačių žmonių priklausyti... turi pasirinktas kelias: mokytis, nesimokyti, kaip mokytis. Daugiau
  5.3 2014-01-20 15:06
  Rasa Petrauskienė: Man tai juokinga, kad kažkas taip iškelia kažkokius ten socialinius įgūdžius, neva vaikas jų neturės mokydamasis namie. Tai iš piršto laužta. Jau greičiau jis jų neįgis toj prievartinėj mokykloj, kur mokytoja neturi laiko ir mokomasi bendrauti iš lygiai tokio pat ar žemesnio lygio ...vaikų, kuriems irgi nei mokytojų, nei tėvų dėmesio neužtenka ugdytis socialiai. O tėvų atsiras, kurie norės vaiką mokyti patys namie ir neis į darbą. Ir klystate, kad visi vaikšto sportuoti į sporto klubą. Protingesni individualiai pasirenka sportą, kuris jiems labiau tinka, sportuoja namie ar kur su draugais, ne visiems reikia būti bandoje ir klausyti vieno trenerio... O chemijos ir fizikos kabinetai aprūpinti tiek, kad juos vienas juokas "perspjauti" namuose. Iš jūsų žodžių "Žodžiu, jei norite, kad jūsų vaikas mokėtų tik dalį to, ko jam reikės gyvenime, prašau, rizikuokite" galima pagalvoti, kad tik visagalė mokykla ar mokytoja arba "šaunioji" švietimo sistema gali išmokyti vaiką visko, ko jam reikės gyvenime. Jūs taip pasitikite ta sistema ar mokykla? Nesąmonė! Juk akivaizdu, kad ji neišmoko visko, ko vaikams reikia. Jūs nematote, kokie žmonės Lietuvoje? O juk jie visi lankė mokyklą. Tiek daug vaikai bereikalingai iššvaisto laiko mokykloje, tiek daug negerų dalykų išmoksta, ypač turint galvoje socialinius įgūdžius. O gal aš, pvz., noriu, kad mano vaikas mokėtų daugiau nei ta mokykla gali duoti ir nenoriu, kad jam reiktų švaistyti laiką toj mokykloj. O kad vaikas liktų analfabetų tai jau reikia labai smarkiai "pasistengti"... Jums atodo taip sunku žmogų išmokyti rašyti ir skaityti? O beje, net ir mokykla neišmoko, kai vaikas nenori, ir tokių daugiau mažiau beraščių pilna mokykloje. Manau, kad namuose tėvams mokant vaiką jis bent jau didesnį lygį pasieks nei tie mokyklinami beraščiai. Žinoma, kiekvienas tėvas turi savo nuomonę ir kitas gali leisti į mokyklą, jei taip jam jos reikia. Daugiau
  5.4 2015-02-05 14:03
  Donatas Šimelis palaiko sprendimą Nr.1 :
  Čia gan nemaža diskusija Facebooke, visko neskaičiau, bet panašu, kad į temą :)
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=357657677703906
  Remigijus Šimašius's Photos - Remigijus Šimašius | Facebook

  Rytoj prasideda moksleivių atostogos. Ta proga pasidalinsiu vienu seniau užsisaugotu paveiksliuku apie mokymą namuose ir vienodose mokyklose ;) Čia ir...

  2. 2013-10-29 12:19
  Donatas Šimelis palaiko sprendimą Nr.1 :
  "Iš šio požiūrio taško, aš labai pritariu žmonėms, kurie mato, kad patys sugebės daug sklandžiau paruošti savo vaikus gyvenimui ir jiems nebūtina naudotis vidurinės mokyklos paslaugomis. Aš tikiu, kad tokių žmonių dėka, mokyklos pagaliau pradės maksimaliai, kardinaliai keistis pagal naują jauno žmogaus poreikį, o nebus tik kosmetinio remonto išraiška.
  Tokių mokyklų, pritaikytų šiuolaikinio vaiko sąmonei, pasaulyje tikrai yra. Jose jau nebėra nieko panašaus į mūsų suvokimą apie klases, pamokas, ži...nių „kalimą“. Todėl manau, kad ši idėja nėra utopinė, tačiau reikalaujanti dar didesnio visuomenės pritarimo, noro ir palaikymo. Tikiu, kad viso šio teigiamo pokyčio varomoji energija bus ne pykčio išraiška, tačiau meilės savo vaikams, naujam pasauliui ir mokytojams." Daugiau
  Kitokia sėkmės istorija: nepritapėlė pati ėmė šviesti mokytojus

  Jurga Adomo Knygų mugės metu. Asmeninio archyvo nuotr. Šioje edukacinėje sistemoje aš negalėjau mokytis to, kas mane traukė, tiesiog tokių pamokų nebuvo ir taip pat visiškai negalėjau savęs priversti išmokti to, kas man buvo neįdomu.

  9. 2014-03-29 12:44
  Daugiau
  Į viršų
  Laiškas išsiųstas
  Jūsų el. paštas
  Antraštė
  Žinutė

  Norėdami palaikyti šią iniciatyvą, turėsite patvirtinti savo tapatybę (mob.) el. parašu arba bankiniu prisijungimu.

  Siūlome Jums 10 nemokamų tapatybės patvirtinimo būdų, jeigu tarp jų visgi nėra Jums tinkamo, kviečiame įsigyti mob. el. parašą - dalis mobiliųjų operatorių tai leidžia padaryti nemokamai, arba atsidaryti sąskaita viename iš nemokamą tapatybės patvirtinimą mums suteikusių bankų.

  Ar sutinkate su tokiomis pasirašymo sąlygomis?

  Norėdami pasirašyti iniciatyvas bei naudotis visomis kitomis Lietuva 2.0 galimybėmis, turite patvirtinti savo tapatybę. Tai galima padaryti šiais būdais:

  Reikalinga mob. el. parašo sutartis ir speciali SIM kortelė su integruotu sertifikatu. Jei dar neturite mob. el. parašo, kviečiame jį įsigyti - dalis mobiliųjų operatorių leidžia tai padaryti nemokamai.

  Reikalinga tapatybės kortelė su integruotu sertifikatu (išduota ne anksčiau kaip 2009 m.) ir kortelės skaitytuvas (plačiau) arba kvalifikuotas mob. el. parašas.

  Jei neturite sąskaitos šiuose bankuose, galite ją atsidaryti nemokamai.

  Su šiais bankais nemokamo būdo, deja, nepavyko rasti - tapatybę patvirtinti galima tik pagal gauto pervedimo duomenis, tačiau tokiu būdu Jūs gausite Rėmėjo statusą ir savo parama prisidėsite prie mūsų veiklos.

  Jūsų duomenys gali būti perduoti VRK ir kitoms atsakingoms LR institucijoms. Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
  Esate šių bankų klientas? Nordea Medicinos