Prisijungę piliečiai
  Atgal

  Atgal Toliau Sokrato "sietas" žiniasklaidai

  Saulius Kuprėnas , 2013 m. kovo 31 d.
  Soc. reikalai Švietimas Kita
  Vystomas

  Problema

  • Pastebėjau, kad žmonių nuotaikos yra tiesiogiai proporcingos laikui, skiriamam populiariajai žiniasklaidai. Visi laimingi, viskuo patenkinti žmonės kaip taisyklė teigia, kad televizoriaus nežiūri, laikraščių neskaito ir pan., tuo tarpu pasiduodantys žiniasklaidos įtakai asmenys paprastai būna viskuo nepatenkinti. Akivaizdu, kad visuomenės nuotaikos yra priklausomos nuo nuotaikų žiniasklaidoje, o ne atvirkščiai. Visada bus ką neigiamo pateikti visuomenei, bet gal yra būdų, kaip būtų galima padidinti teigiamų naujienų srautą masinėje žiniasklaidoje? Plačiau

  Palaikančiųjų skaičius: 12

  Sprendimo palaikymas: 16,67%

  Sprendimai
  Pasiūlymo nr. / Pavadinimas Autorius Sprendimą palaiko
  1. Sokrato "sietas" žiniasklaidai

  Suprantu, kad bet koks siūlymas, susijęs su žiniasklaida, pastarosios bus visuomenei pateiktas kaip "cenzūra", grąžinanti mus 20 metų atgal. Tačiau vis tiek įdomu pasvarstyti, kas gali iš to išeiti :)

  ...

  Siūlau visą informaciją žiniasklaidoje persijoti per šiuos sietus:

  • Tiesos sietas. Ar esi įsitikinęs, kad tai neabejotina tiesa? Nuomonės, net ir žymių žmonių, šio sieto nepraeina, praeina tik faktai.
  • Gerumo sietas. Ar tai geros žinios?
  • Naudos sietas. Ar man tikrai yra būtina išgirsti tai, ką nori pasakyti, ar tai man naudinga? O gal naudinga tam, apie kurį rašoma?

  Taigi į žiniasklaidą galėtų praeiti tik informacija, kuri tenkina bent dvi iš šių sąlygų. Kaip to pasiekti - atskiras klausimas, bet ir ne apie tai mes čia. Atsakykim į šiuos klausimus : ar taikydami tokį "filtrą" prarastume kokios nors naudingos informacijos? Ar tokiu būdu būtų suvaržomos demokratinės laisvo žodžio teisės, o gal kaip tik, atsikratytume viso brudo? Kaip tokiu "sietu" būtų galima manipuliuoti, kam tai būtų naudinga asmeniškai, kokie būtų pasipelnymo variantai?

  Daugiau
  2. Atsakomybės sietas

  Iš 1-o pasiūlymo:

  Tiesos sietas. Įvertinti tiesą per sudėtinga iš karto. Todėl vėliau paaiškėjus, kad žiniasklaida melavo (reikia apsibrėžti melo sąvoką, tai būtų ne pilnas faktų pateikimas, nutylėjimas, taip pat kitaip nei situacija pateikimas), atsakomybė- atimti licenciją pačiai žiniasklaidos priemonei (TV, laikraščiui), irba žurnalistui.

  Gerumo sietas. Nereikalingas. Žmonės turi žinoti ir blogas naujienas. Tam ir yra žiniasklaida. Prisiminkite Černobylio avariją- paradai buvo gatvėse, o informacijos imtis saugumo priemonių- 0.

  Naudos sietas. Žiniasklaida turi rodyti visą vaizdą. Ne vieną faktą, iš kuriuo gali improvizuoti, kaip nori, bet visą vaizdą. Pvz. jei rodo kraupią avariją, tai turi būti įvardinta priežastis- greitis, alkoholis, žioplumas ar dar kas. Nauda bus tik tada, kai žinomos priežastys. Žinant priežastis, nauda yra. Žinant tik įvykį, naudos nėra.

  Dar žiniasklaidoje turi būti tęstinumas- pradėjai skleisti informaciją, turi pateikti iki galo. Ne taip, kaip dabar- parodoma nelaimės, bet kokia atsakomybė kaltininkams pritaikyta, nėra. Tai susiję ir su nauda- žinoti realią situaciją yra naudinga. Padriki blykstelėje faktai be tęstinio informavimo yra žalingi.

  Atšaukti
  Prisijunkite, jeigu norite komentuoti
  Argumentai
  • 2 Palaiko
  • 0 Neutralūs
  • 1 Kritikuoja
  • 0 Siūlo
  Donatas Šimelis palaiko sprendimą Nr.1 :
  Susijęs Sokrato "pamokslas":
  Kartą vienas žmogus paklausė Sokrato:
  Ar žinai, ką apie tave pasakė tavo draugas?
  Palauk, - sustabdė jį Sokratas, - pirmiausia tai, ką nori pasakyti, persijokim per tris sietus.
  Tris sietus?
  Taip, prieš ką nors sakant, reikia persijoti per tris sietus.
  Pirmas - tiesos sietas. Ar tu įsitikinęs, kad tai tikrai tiesa?
  Ne, aš tik girdėjau taip šnekant.
  Taigi, tu nežinai, tiesa tai ar ne.
  Tada persijokim per antrąjį, per gerumo sietą.
  Ar nori pasakyti apie mano draugą kažką gera?
  Ne, priešingai.Taigi, tęsė ...Sokratas - tu ketini man pasakyti apie jį kažką bloga, nors nė nežinai ar tai tiesa.
  Išmėginkime dar ir trečiąjį – naudos sietą. Ar man tikrai yra būtina išgirsti tai, ką nori pasakyti?
  Ne, tai nėra būtina.
  Taigi, - apibendrino Sokratas, tame ką norėjai pasakyti nėra nei tiesos, nei gerumo, nei naudos.

  Kam tada tai sakyti?
  Daugiau
  1. 2012-03-26 15:12
  Dominykas Graibus palaiko sprendimą Nr.1 :
  Sutinku. Žurnalistai kovodami dėl reitingų dažniau rašo negatyvias naujienas ir formuoja pesimistinį žmonių požiūrį, tai reikia keisti.
  2. 2013-03-29 20:41
  Saulius Kuprėnas kritikuoja sprendimą Nr.1 :
  Su faktais per sudėtinga- turint faktą, jį galima pateikti įvairiai. Dabar nerandu foto, kurioje karo metu ant kelių parklupdytas žmogus, kiti kareiviai įrėmę šautuvą. Nuotrauka padalinta į kelias dalis, ir parodyta pvz, kaip pateikiant "reikalingą" dalį ir atitinkamai aprašant, iš tos pačios situacijos gaunamas visai kitas faktas. Nėra mechanizmo, kuris priverstų pateikti visą nuotrauką. Šitas sietas kiauras.
  Gerumo sietas per daug platus- lietuviai džiaugiasi, kad kaimyno troba dega. Namo savininkui... tai blogos žinios, kaimynui geros.
  Apie naudą iš vis sunku kalbėti. Vienintelė naudinga info iš žinių- orai.
  Daugiau
  3. 2013-03-31 10:18
  Į viršų
  Laiškas išsiųstas
  Jūsų el. paštas
  Antraštė
  Žinutė

  Norėdami palaikyti šią iniciatyvą, turėsite patvirtinti savo tapatybę (mob.) el. parašu arba bankiniu prisijungimu.

  Siūlome Jums 10 nemokamų tapatybės patvirtinimo būdų, jeigu tarp jų visgi nėra Jums tinkamo, kviečiame įsigyti mob. el. parašą - dalis mobiliųjų operatorių tai leidžia padaryti nemokamai, arba atsidaryti sąskaita viename iš nemokamą tapatybės patvirtinimą mums suteikusių bankų.

  Ar sutinkate su tokiomis pasirašymo sąlygomis?

  Norėdami pasirašyti iniciatyvas bei naudotis visomis kitomis Lietuva 2.0 galimybėmis, turite patvirtinti savo tapatybę. Tai galima padaryti šiais būdais:

  Reikalinga mob. el. parašo sutartis ir speciali SIM kortelė su integruotu sertifikatu. Jei dar neturite mob. el. parašo, kviečiame jį įsigyti - dalis mobiliųjų operatorių leidžia tai padaryti nemokamai.

  Reikalinga tapatybės kortelė su integruotu sertifikatu (išduota ne anksčiau kaip 2009 m.) ir kortelės skaitytuvas (plačiau) arba kvalifikuotas mob. el. parašas.

  Jei neturite sąskaitos šiuose bankuose, galite ją atsidaryti nemokamai.

  Su šiais bankais nemokamo būdo, deja, nepavyko rasti - tapatybę patvirtinti galima tik pagal gauto pervedimo duomenis, tačiau tokiu būdu Jūs gausite Rėmėjo statusą ir savo parama prisidėsite prie mūsų veiklos.

  Jūsų duomenys gali būti perduoti VRK ir kitoms atsakingoms LR institucijoms. Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
  Esate šių bankų klientas? Nordea Medicinos