Prisijungę piliečiai
  Atgal

  Atgal Toliau Valstybinių institucijų perėjimas prie atviro kodo operacinių sistemų

  Kęstutis Kvietkauskas , 2013 m. gegužės 8 d.
  Ekonomika Technologijos
  Vystomas

  Problema

  • Valstybinės institucijos nenaudoja atviro kodo programų, o perka komercines ir taip išlaidauja už mūsų pinigus. Turbūt 90 proc. valstybinių institucijų kompiuteriuose galėtų veikti atviro kodo operacinės sistemos ir programos. Taip būtų taupomos valstybės lėšos.

   Plačiau

  Palaikančiųjų skaičius: 23

  Sprendimo palaikymas: 73,91%

  Sprendimai
  Pasiūlymo nr. / Pavadinimas Autorius Sprendimą palaiko
  1. Valstybinių institucijų perėjimas prie atviro kodo operacinių sistemų

  Skatinti valstybines institucijas nautodis atviro kodo programomis

  2. Reikalavimas, kad visa valstybinių institucijų užsakymu kūriama programinė įranga būtų atviro kodo

  Tai reikalinga tam, kad būtų (bent teorinė) galimybė perduoti kūrimo darbus kitai įmonei, jeigu pirmoji įmonė bankrutavo, kontraktas buvo nutrauktas ar panašiu atveju. Taip pat tai užtikrintų, kad už tą patį darbą nebus mokama du kartus, nes šiuo metu tą patį programinį paketą (už kurio kūrimą jau sumokėjo valstybė) galima parduoti kitoms valstybinėms įmonėms už pilną kainą tarsi jis būtų kurtas nuo pradžių.Tai turėtų galioti:

  ...

  1. Naujai kuriamai programinei įrangai.
  2. Esamos programinės įrangos (komercinės ar atviro kodo) išplėtimams ir pritaikymams.

  Visi išeities tekstai turėtų būti dedami į viešas kodo saugyklas, tokias kaip GitHub ar Google Code, tam, kad būtų išsaugota visa pakeitimų istorija.

  Daugiau
  3. Strateginio IT konkurencingumo didinimas suteikiant lengvatas

     Sudarykime konkurencingas salygas ir tegul rinka pati susireguliuoja IT srityje. Pastaruosius 25 metus staliniuose kompiuteriuose dominuoja Microsoft programinė įranga t.y apie 90%. 5% sudaro Apple ir likusius 5% dalinasi Linux ir kiti margumynai, kurie iš esmės negali sudaryti rimtos konkurencijos. Platesnėje IT produktų(telefonų, planšečių, žaidimų) srityje konkurencija didesnė, tačiau lieka stiprūs dominavimo akcentai. Atkreipti dėmesį į Google praktiškai užimančią 90% paieškos rinkos.0

  ...

     Tai globalus reiškiniai ir Lietuva mažai kuo gali įtakoti, tačiau savo dalelę reikėtų atlikti. Siūlau pavieniui ar dar geriau kartu su ES suteikti iki 90% visų įmanomų mokesčių lengvatas produktams kurie didina konkurencingumą nusistovėjusiems strateginiams gigantams/produktams.

     Ir dabar pardavinejami kompiuteriai su Linux operacine sistema, tačiau dažniau tokie reiškiniai nors ir pozityvūs, yra mokesčių vengimui nei konkurencijos didinimui - dažnai įrašoma nelegali operacinė sistema vietoj Linux.

     Todėl reiktų lengvatas taikyti tik tokiems produktams kurie atitinka paketą reikalavimų:

  • Naudoja akivaizdžiai daugiau atvirų standartų nei dominuojantys lyderiai, užimantys daugiau nei 50% rinkos.
  • Suteikiamas ne mažesnis nei 3 metų garantinis laikotarpis visai komplektuojamai programinei įrangai, saugumo atnaujinimams, programinių spragų šalinimui pagal industrijoje galiojančias geriausias praktikas.
  • Produktai aptarnaujami bent 50% atvejų lokalių techninių centrų, taip didinant kibernetinį ir ekonominį lokalų saugumą.
  Daugiau
  Atšaukti
  Prisijunkite, jeigu norite komentuoti
  Argumentai
  • 7 Palaiko
  • 3 Neutralūs
  • 4 Kritikuoja
  • 0 Siūlo
  Donatas Šimelis kritikuoja sprendimą Nr.1 :
  Įvertinant tai, kad dažnas valstybinės institucijos darbuotojas net kompiuterio perkraut nemoka, įtariu, kad jų mokymai dirbti su atviro kodo programomis kainuotų dar daugiau, nei kad tie komerciniai produktai..
  1. 2013-05-08 14:24
  Simonas Audickas: praktinis pritaikymas nuo vizijos skiriasi, jei vizija bus mažinti kaštus, tai pradinės investicijos ilgainiui greitai atsipirks, ir kompiuterinis raštingumas išaugs. Taigi, ne apie šiandieną šnekama. Bet žinoma turi būti tiek vizija, tiek strategija,
  1.1 2013-05-08 14:27
  Kęstutis Kvietkauskas: Jeigu kas nenori mokytis, tai čia ne mūsų problema. Tokie darbuotojai tiesiog turėtų užleisti vietą mokantiems.
  1.2 2013-05-09 10:45
  Kastytis C.: Net tuo atveju jei apmokymai kainuotų tiek pat, kiek visos komercinės programos, apmokymus vis tiek vykdys vietiniai, o jie moka mokesčius Lietuvai.
  1.3 2013-05-09 13:23
  Giedrius Liubavičius: Na, dėl mokymų nereikėtų taip jau kategoriškai šnekėti....... viskas priklauso nuo vadovo požiūrio bei darbuotojų motyvavimo priemonių. Iš patirties galiu pasakyti, kad realus F/OSS (tiek programinės įrangos tiek OS) prigijimas priklauso TIK nuo tiesioginio vadovo nuostatų. Na,... o PĮ/OS "prigijimui" pakanka MAX pusės metų. Daugiau
  1.4 2015-01-04 10:58
  Eglė Jakelienė: Na, valstybinėse įstaigose motyvavimo kaip ir nėra.
  1.5 2015-05-27 23:06
  Marius Ščerbickas palaiko sprendimą Nr.1 :
  Tokia idėja kilo ir man dar prieš kelis metus, kai pradėjau naudoti atviro kodo programas. Pas mus visose švietimo įstaigose yra mokoma dirbti tik MS produktais, todėl dauguma gauna taikytis. Be to, rašto darbus ir pan. reikalaujama pateikti būtent .doc formatais. Reikėtų pradėti mokyti dirbti atviro kodo programomis dar švietimo įstaigose. Tikėtina, kad vien to užtektų, jog su laiku viskas savaime pasikeistų.
  Pvz. skirtumas tarp klasikinio 2003 MS office ir naujo toks didelis, kad vienaip ar ki...taip reikia visiem mokytis iš naujo. Perėjimo kaštai būtų vienkartiniai, o nauda - ilgalaikė. Bėda tik ta, kad yra specifinių programų, kurios parašytos tik MS operacinei sistemai, tačiau ir tą įmanoma išspręsti. Daugiau
  4. 2013-05-18 10:27
  Andrius Kasparavičius palaiko sprendimą Nr.3 :
  Birželio 30-oji buvo ta diena, kai gausybėje Lietuvos policijos kompiuterių savo karaliavimo erą baigė „Microsoft“ programinė įranga. Nuo liepos 1 d. Lietuvos policija ryžtingai perėjo prie atviro kodo programinės įrangos, taip ne tik prisijungdama prie Vakarų Europos valstybėse vis labiau populiarėjančio judėjimo už nemokamą atviro kodo programinę įrangą, bet ir daugiau nei milijonu eurų sumažindama savo išlaidas programinei įrangai. Daugiau kaip 8 000 kompiuterizuotų darbo vietų yra įdiegtas ir naudojamas nemokamas atviro kodo programų paketas „LibreOffice“.
  ...
  „Pradžioje visa tai atrodė tarsi sapnas. Kalbėjomės apie tai, kaip galėtume sumažinti nuolat didėjančias išlaidas programinei įrangai, žinojome, kad ne viena Vakarų įmonė, savivaldybė ar valstybės įstaiga naudojasi atviro kodo programine įranga, tačiau netikėjome, kad patys galime taip palyginti lengvai tai padaryti. Kaip ir visuose šiuolaikiniuose pokyčiuose, jautriausia grandis yra ne įrengimai, vienos programinės įrangos sąveikavimas su kita, o žmonės, kuriems prisiderinti prie šiek tiek kitokio darbalaukio yra gerokai sudėtingiau, nei tai gali pasirodyti iš pat pradžių. Tačiau supratę, kokias milžiniškas lėšas taupome, darbuotojai tapo gerokai atlaidesni pokyčiams ir netrukus įgudo naudotis naujomis teksto redagavimo, elektroninės skaičiuoklės, skaidrių kūrimo, braižymo, matematinių formulių įterpimo, duomenų bazių funkcijomis naudodami „LibreOffice“ programų paketu“, – teigė policijos generalinio komisaro pavaduotojas Donatas Malaškevičius.

  Svarbiausia, pasak jo, kad nesutriko policijos veikla ir to nepajuto gyventojai bei partneriai. „Aišku, prie naujovių priprasti reikia laiko – buvau vienas pirmųjų, kuris policijoje pradėjo naudotis „Libre Office“ ir „Ubuntu“ vien tam, kad pats galėčiau išbandyti, kaip tai keičia mano darbo kompiuteriu įpročius, ir buvau maloniai nustebintas, kad net neįgudusiam vartotojui tai padaryti pakankamai lengva”, – prisiminė policijos generalinio komisaro pavaduotojas.

  Nors po gero pusmečio intensyvaus darbo jau galima džiaugtis pirmaisiais darbo vaisiais, tačiau iš pradžių tai atrodė kaip milžiniškas iššūkis. „Tik pradėję perėjimo procesą supratome, kaip smarkiai mes buvome „pririšti“ prie ankstesnės programinės įrangos, todėl tik dėl atsidavusios IT komandos tapo įmanoma tai, kas pirma atrodė kaip sapnas“, – dalijosi prisiminimais D. Malaškevičius.

  „LibreOffice“ yra tarptautinės bendruomenės ir ne pelno organizacijos „The Document Foundation“ skatinamas vystomas ir nemokamai platinamas raštinės programų paketas. Šio fondo nariais jau tapo ne tik daugybė entuziastų, nacionalinių bei tarptautinių organizacijų, bet ir stambios IT bendrovės, tokios kaip „Google“, „Red Hat“, „Canonical“, „Novell“ ir kitos. „LibreOffice“ programų paketą tobulina ir naudotojai, tikintys laisvųjų programų principais ir savo darbo rezultatų sklaidos visiems be jokių apribojimų prasmingumu. Šiuose principuose glūdi pažadas kurti kokybišką, patikimą ir saugią programinę įrangą, suteikiančią veiksmų laisvę, nereikalaujant už tai užmokesčio.

  Dar vienas svarbus dalykas – šios programos failų formatai yra šiuolaikiški. Jie grindžiami XML pagrindu. Jo standartą nustato OASIS standartas, kuris yra kur kas saugesnis nei senasis „Microsoft Office 97–2003“ paketas.

  Pasaulyje tai nėra naujovė. Didžiosios Britanijos Vyriausybė priėmė nutarimą, kad nuo 2014 m. skaitmeninių dokumentų apsikeitimas tarp valstybės įstaigų ir žmonių turi vykti būtent atviro kodo dokumentų formatu – ODF formatu, ir būtent šį formatą kaip pagrindinį palaiko „LibreOffice“ paketas. Italijos gynybos ministerija pranešė, kad nuo 2015 m. spalio mėn. 150 000 kompiuterių įdiegė „LibreOffice“ paketą, vien tokiu savo žingsniu sutaupydama 26-29 milijonus eurų per artimiausius metus. Yra ir daugiau pavyzdžių Vokietijoje, Prancūzijoje bei kitose Vakarų Europos valstybėse.

  Tačiau čia Lietuvos policija sustoti neketina. Kelmės policijos komisariate dėl atsidavusių entuziastų žengtas dar vienas žingsnis – įdiegta ne tik atviro kodo programinė įranga „LibreOffice“, tačiau ir pereita prie atviro kodo operacinės sistemos „Ubuntu“. Kelis mėnesius testuojama operacinė sistema „Ubuntu“ parodė, kad policijos naudojamos informacinės sistemos veikia be trikdžių ir leidžia sutaupyti dar daugiau lėšų, kurios anksčiau buvo skiriamos „Microsoft“ operacinei sistemai įsigyti. Audituodama policijos IT sistemas, Valstybės kontrolė teigiamai įvertino policijos pastangas pereiti prie nemokamos atviro kodo programinės įrangos bei operacinės sistemos, ši policijos iniciatyva buvo labai gerai sutikta ir Seimo Informacinės visuomenės plėtros komitete.
  Daugiau
  Lietuvos policija pereina prie atviro kodo programinės įrangos

  Birželio 30 d. buvo ta diena, kai gausybėje Lietuvos policijos kompiuterių savo karaliavimo erą baigė „Microsoft" programinė įranga. Nuo liepos 1 d.

  14. 2016-07-14 00:37
  Vidas Makauskas rašo apie sprendimą Nr.1 :
  Vykdant viesuosius pirkimus turi buti istaymu itvirtintas reikalavimas, kad irenginys dirbtu linux'o aplinkoje. Pradziai pakaktu. Tokie istatymai yra daugelyje pasauliu valstybiu.

  Veliau, o tai atsitiktu po 3-5 metu, darbuotojams, norintiems likti prie windows'u, tektu rasyti PAGRINDIMA.
  8. 2013-08-09 12:36
  Giedrius Liubavičius: Nederėtų apsiriboti vien įrenginiais..... daug blogesnė situacija su gaminama / perkama programine įranga (veikia TIK su konkrečia IE versija / būtinas ActiveX / būtina pasenusi Java (pvz 6u12) ir panašiai). Žinoma kai kuriais atvejais galima apsieiti su WINE, tačiau ar tai sprendimas ?... Manau pakaktų apibrėžti konkrečias savybes, kurios būtų privalomos visai įrangai (kaip pvz leidžiama tik Web-Based PĮ, pilnas HTML5, suderinamumas bent su TOP5 naršyklėmis, serverinės pusės galimas tik rinkoje plačiai naudojami varikliai (PHP / Perl / Ruby)). Aparatinė (HW) pusė lygiai taip pat gali būti apibrėžta. Gal net pakaktų apibrėžti kaip "egzistuoja pvz www_hwcompatibility_lt kaip pilnai suderinamas įrenginys"

  Su pagrindimais ne labai geras rezultatas gausis...... iš praktikos galiu pasakyti, kad bet kokie pagrindimai tik sugadina poziciją: prasideda kraštinių atvejų ieškojimai ir pabrėžiama, kad be šios savybės tiesiog "neįmanoma dirbti". Tokiems atvejams, geresnis sprendimas - taikyti PASIAIŠKINIMUS plius tam tikro laikotarpio finansavimo apkarpymą iki priežastys (ar jos būtų realios ar [nenorinčiųjų keistis] fiktyvios) bus išspręstos.
  Daugiau
  8.1 2015-01-04 11:34
  Vilius Simonaitis kritikuoja sprendimą Nr.1 :
  Daugelis paprastų vartotojų supranta, kad valstybinių institucijų įrangą sudaro tik Windowsai ir Offisas. Valstybinių institucijų programinę įrangą sudaro ir serverinės platformos ir pagal užsakymą kurta programinė įranga. Komercines programas pakeitus nekomercinėmis, gali būti išleista ženkliai didesnė pinigų suma adaptuojant infrastruktūrą nemokamoms programoms, arba realizuojant tokias funkcijas, kurių nekomerciniai produktai tiesiog nepalaiko.
  Kalba turi eiti ne apie programinę įrangą, o api...e atvirus ir nemokamus dokumentų standartus. Daugiau
  11. 2014-04-03 09:47
  Daugiau
  Į viršų
  Laiškas išsiųstas
  Jūsų el. paštas
  Antraštė
  Žinutė

  Norėdami palaikyti šią iniciatyvą, turėsite patvirtinti savo tapatybę (mob.) el. parašu arba bankiniu prisijungimu.

  Siūlome Jums 10 nemokamų tapatybės patvirtinimo būdų, jeigu tarp jų visgi nėra Jums tinkamo, kviečiame įsigyti mob. el. parašą - dalis mobiliųjų operatorių tai leidžia padaryti nemokamai, arba atsidaryti sąskaita viename iš nemokamą tapatybės patvirtinimą mums suteikusių bankų.

  Ar sutinkate su tokiomis pasirašymo sąlygomis?

  Norėdami pasirašyti iniciatyvas bei naudotis visomis kitomis Lietuva 2.0 galimybėmis, turite patvirtinti savo tapatybę. Tai galima padaryti šiais būdais:

  Reikalinga mob. el. parašo sutartis ir speciali SIM kortelė su integruotu sertifikatu. Jei dar neturite mob. el. parašo, kviečiame jį įsigyti - dalis mobiliųjų operatorių leidžia tai padaryti nemokamai.

  Reikalinga tapatybės kortelė su integruotu sertifikatu (išduota ne anksčiau kaip 2009 m.) ir kortelės skaitytuvas (plačiau) arba kvalifikuotas mob. el. parašas.

  Jei neturite sąskaitos šiuose bankuose, galite ją atsidaryti nemokamai.

  Su šiais bankais nemokamo būdo, deja, nepavyko rasti - tapatybę patvirtinti galima tik pagal gauto pervedimo duomenis, tačiau tokiu būdu Jūs gausite Rėmėjo statusą ir savo parama prisidėsite prie mūsų veiklos.

  Jūsų duomenys gali būti perduoti VRK ir kitoms atsakingoms LR institucijoms. Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
  Esate šių bankų klientas? Nordea Medicinos