Prisijungę piliečiai
  Atgal

  Atgal Toliau Visuomenės įtraukimas į tvarkos palaikymą

  Leonard Vorobej , 2014 m. vasario 24 d.
  Teisė Teisėsauga
  Vystomas

  Problema

  • Karts nuo karto spaudoje parašoma rašinėlių apie tai, kaip atsitiktiniai praeiviai ar kiti piliečiai vangiai ar net abejingai reaguoja į gatvėje vykstantį nusikaltimą, pažeidimą ar kitą įstatymų draudžiamą veiką.

   Plačiau

  Palaikančiųjų skaičius: 21

  Sprendimai
  Pasiūlymo nr. / Pavadinimas Autorius Sprendimą palaiko
  1. Visuomenės įtraukimas į tvarkos palaikymą duodant piniginę premiją

  Siūlau įteisinti finansinę premiją (pvz. % nuo išieškotų pinigų) piliečiams už pagalbą tiriant nusikaltimą ar kitą įstatymų draudžiamą veiką.

  Praktiniai pavyzdžiai:

  1. Fiksuoti automobilių stovėjimą neleistinose vietose ir siųsti tam tikru el. paštu. Iš esmės šis punktas jau dabar yra įgyvendintas, bet nesant ataskaitomybei už šiuos pateiktus pažeidimus, nelabai yra galimybė susekti ar pažeidėjas buvo nubaustas ar kitaip patrauktas administracinėn ar kiton atsakomybėn.
  2. Fiksuoti neleistinus statinius ir juos siųsti tam tikru el. paštu. Nežinau aš šis dalykas yra įgyvendintas, bet būtų taip pat naudinga.
  3. Kyšių prašymų/davimų atvejai.
  4. Korupcijos apraiškos.
  5. Nelegalios programinės įrangos naudojimo atvejai.
  6. Parašyk savo pasiūlymą.

  Veikimo principas:

  Pažeidimų fiksavimas ir tolesni veiksmai iš principo niekuo nesiskirtų nuo esamos situacijos:

  1. Pažeidimas būtų fiksuojamas:
   1. Policijos pareigūnų.
   2. Metrologiškai patvirtintų prietaisų.
   3. Piliečių.
  2. Pažeidimas būtų nagrinėjamas.
  3. Pažeidėjas būtų informuojamas dėl pažeidimo.
  4. Pažeidėjas susimoka baudą.
  5. Byla užaroma.

  Čia nagrinėjamas supaprastintas atvejis, tikrai nenoriu gilintis į sudėtingus atvejus, nes nesu pakankamai susipažinęs su Teisine sistema ir jos veikimo principu, bet to norint statyti sistemą, ją bet kokiu atveju reikės pradėti nuo lengviausiai aptarnaujamų atvejų.

  Taigi, šioje veikimo schemoje reikėtų įvesti dar 2 papildomus punktus, kurie padidintų darbo kiekį administruojantiems pažeidimus, BET žymiai padidintų ir įtrauktų daugiau piliečių į pažeidimų fiksavimą.

  1 punktas būtų pažeidimo įvedimas į "informacinę sistemą", kad žmonės užfiksavę pažeidimą, matytų bylos eigą, tai skatintų žmones apskritai siųsti informaciją apie pažeidimus (dabar šios informacijos niekas nevišina, todėl žmonėms nelabai aišku, kas atsitinka su siųstais pažeidimais).

  Problemos:

  • naujos informacinės sistemos kaina.
  • darbuotojų trūkumas papildomam darbui.

  Sprendimai:

  • Informacinė sistema apsimokės, nes padaugės fiksuojamų pažeidimų, tuo pačiu ir baudų surinkimas.
  • darbuotojų trūkumą galima sumažinti pasamdžius daugiau administracinį darbą išmanančių darbuotojų (kad ir studentų).

  2 punktas premijos paskyrimas asmeniui, pateikusiam informaciją. Tai dar labiau paskatintų žmones teikti pažeidimus siekiant finansinės premijos (čia panašiai, kaip užstatas už alaus tarą žymiai sumažino stiklo šiukšlių, nes butelius "kažkas" surenka ir nuneša į vietą už atitinkamą "mokestį" :). Taigi bet kas turėdamas protingą telefoną ar bet kokį kitą vaizdą fiksuojantį įrenginį galėtų tapti pažeidimų fiksuotoju (kaip kad savivaldybės darbuotojai mokamose stovėjimo aikštelėse).

  Problemos:

  • Kas skaičiuos premijas?
  • Kaip išmokėti premijas?

  Sprendimai:

  • manau abudu auksčiau pateiktus klausimus galės atsakyti asmenys labiau susiję ir išmanantys teisinę ir apskaitos sistemą bylų nagrinėjimo cikluose.
  • Mano mintis dėl išmokamų premijų yra ta, kad jos turėtų būti mokamas tikrai ne po kiekvieno pažeidimo, bet tam tikrai laiko tarpais (ketvirčiais, pusmečiais, metais, kt.) tai sumažintų apkrovimą nuolatiniems skaičiavimams.

  Diskusijai: o kokio dydžio turėtų būti premija?

  Mano nuomone tai turėtų būti kažkoks % nuo sumos sumokėtos už pažeidimą, tarkime 10%.PVZ.: tarkime, kad per savaitę nusiunčiu bent po 1 nuotrauką apie ne vietoje pastatytą transporto priemonę (neįgaliųjų vieta, žalia veja, KET ženklas stovėti draužiama ir pan.), per metus gaunasi užfiksuoju ~52 KET pažeidimus. Už kiekvieną stovėjimo pažeidimą man į kišenę įkristų bent po 10lt, bauda už ATP 124(1)-4 pažeidimą yra 100-300. Taigi per metus mano kišenė pasipildytų 520lt, visai neblogai už tai, kad 1 kartą per savaitę sugaištu 2 min. (1val. 44min. per metus) fotografuodamas pažeidėjus, kurie mane nervina, nes nesugeba laikytis įstatymų.

  Išvados

  Iš principo vien tiktai informacijos viešinimas būtų paskata žmonėms daugiau fiksuoti pažeidimus. Pridėkime piniginę premiją ir gausime naują fiksuotojų armiją, kuri pasiruošusi fiksuoti pažeidimus visur ir visada, ko pasekoje laimi visi:

  1. Valstybė surinks daugiau mokesčių (iš baudų).
  2. Visuomenė bus suinteresuota fiksuoti pažeidimus.
  3. Žmonės uždirbs daugiau pinigų kartu su Valstybe.

  Tereikia noro įgyvendinti šį pasiūlymą, o įrankiai ir galimybės atsiras savaime.

  Atšaukti
  Susiję pasiūlymai
  Pasiūlymas Būsena Pasiūlymą palaiko
  Pilietinė teisė išrašyti baudą įstatymus pažeidžiantiems policininkams Vystomas 12
  Tikslinis įstatymas Vystomas 0
  Prisijunkite, jeigu norite komentuoti
  Argumentai
  • 4 Palaiko
  • 4 Neutralūs
  • 2 Kritikuoja
  • 0 Siūlo
  Donatas Šimelis palaiko sprendimą Nr.1 :
  Štai vienas žymesnių "skundikų" rodo puikų pilietiškumo (skundimo) pavyzdį beigi ragina tautą (skųsti):

  "Paskatinti visuomenės vystymąsi galima daug paprasčiau. Praneškite, kai kažkas padaro prasižengimą ir pasišalina. Nebijokite liudyti net prieš baisius marozus. Neimkite ir tuo labiau neduokite kyšių (ir kartais toks principas suveikia taip, jog net paleidžia be baudos – true story, bro). Nesėskite į išgėrusio draugo vairuojamą automobilį ir apskritai neleiskite jam vairuoti. Nupirkite varganai bobutei m...aisto parduotuvėje. Pakelkite kieme gulinčią šiukšlę. Nupirkite visas puokštes iš pavargusios bobulkos gatvėje! Už dvigubą kainą! Užkalbinkite užsienietį, jei jis pasimetęs žiūri į žemėlapį. Nebereikalingus rūbus ir rakandus nuvežkite į Caritą. Važiuodami pro kaimą vargingos bobutės paklauskite, ar jai netrūksta malkų žiemai. Važiuodami per Lietuvą stotelėse pasiūlykite žmonėms juos pavežėti. Neimkite pinigų, kai siūlysis sumokėti. Seną kompiuterį padovanokite daugiavaikei šeimai iš provincijos. Galų gale užleiskite iš šalutinio kelio išsukinėjantį automobilį. Visi tokie darbai jau vyksta, jums tereikia prisidėti ir parodyti savo pavyzdį.

  Taip žingsnis po žingsnio užaugsim į labai gražią šalį. Turim potencialo, brangūs lietuviai."
  Daugiau
  turim potencialo, brangūs lietuviai

  Šiandien su policininko palyda važiavau į teismą liudyt dėl seniai primirštos istorijos. Man gaila tos merginos, prieš kurią liudijau, kuri neteks vairavimo teisių ir sumokės kelis tūkstančius baud...

  9. 2014-03-06 14:52
  Laurynas Kasiulynas palaiko sprendimą Nr.1 :
  Gal pradžiai užtektų to, kad pvz. pateikus užfiksuotą pažeidimą per epolicija.lt būtų galima stebėti visą eigą, anonimiškai.
  3. 2014-02-25 09:26
  Leonard Vorobej: Pritariu, žingsnis po žingsnio yra pasiekiami tikslai, bet viziją kur judama taip pat reikia turėti, kad galėtume tinkama kryptimi žingsniuoti :)
  3.1 2014-02-26 08:10
  Algimantas Sabaliauskas palaiko sprendimą Nr.1 :
  Ačiū autoriui. Šiame sumanyme, mano nuomone, yra dar dvi labai svarbi visuomenei pasekmi.
  1. Visuomenė stebėtų bylos eigą iki galo. Tuo būtų smarkiai apsunkinta galimybė "susitarti", "iš(si)sukti", nuslėpti nusikaltimą ar nusižengimą. Taip būtų mažinama korupcija.
  2. Teisėsauga - viena iš pagrindinių valstybės valdymo sričių. Tiesioginis piliečių dalyvavimas ugdytų pilietiškumą, suvokimą, kad esi ne menkavertis "sraigtelis", o savo valstybės šeimininkas, realiai įtakojantis jos viešąjį gyvenimą.
  1. 2014-02-25 08:27
  Donatas Šimelis rašo apie sprendimą Nr.1 :
  O jeigu tą patį nusikaltimą užfiksuoja daugiau, nei vienas pilietis - jie premiją dalinasi? O gal kas pirmas, tas laimi? Pirmu atveju išpopuliarėjus šioms veikloms tos premijos pasidalintų ir galimai taptų niekinės, antru atveju - visi galvotų ai, jau turbūt šitas paskųstas, nesivarginsiu, ir sumažėtų galimas poveikis..
  8. 2014-02-26 10:19
  Leonard Vorobej rašo apie sprendimą Nr.1 :
  Man patinka kritikuojantys asmenys! Nė vieno konkretaus pasiūlymo, o tik svaičiojimai apie nepamatuojamus ar kitaip ekonomiškai nepagrindžiamus dalykus ir veiksnius: savimonė, pilietiškumas, "skundiko" etiketė, bendruomeniškumas, Valstybė (kaip aibė).

  Kitą kartą prieš kritikuodami sprendimus ir sumanymus pamąstykite, o ką gi patys galite pasiūlyti, prisidėti ar kitaip pakeisti problemoje aprašytą padėtį ar situaciją?
  7. 2014-02-26 08:20
  Daugiau
  Į viršų
  Laiškas išsiųstas
  Jūsų el. paštas
  Antraštė
  Žinutė

  Norėdami palaikyti šią iniciatyvą, turėsite patvirtinti savo tapatybę (mob.) el. parašu arba bankiniu prisijungimu.

  Siūlome Jums 10 nemokamų tapatybės patvirtinimo būdų, jeigu tarp jų visgi nėra Jums tinkamo, kviečiame įsigyti mob. el. parašą - dalis mobiliųjų operatorių tai leidžia padaryti nemokamai, arba atsidaryti sąskaita viename iš nemokamą tapatybės patvirtinimą mums suteikusių bankų.

  Ar sutinkate su tokiomis pasirašymo sąlygomis?

  Norėdami pasirašyti iniciatyvas bei naudotis visomis kitomis Lietuva 2.0 galimybėmis, turite patvirtinti savo tapatybę. Tai galima padaryti šiais būdais:

  Reikalinga mob. el. parašo sutartis ir speciali SIM kortelė su integruotu sertifikatu. Jei dar neturite mob. el. parašo, kviečiame jį įsigyti - dalis mobiliųjų operatorių leidžia tai padaryti nemokamai.

  Reikalinga tapatybės kortelė su integruotu sertifikatu (išduota ne anksčiau kaip 2009 m.) ir kortelės skaitytuvas (plačiau) arba kvalifikuotas mob. el. parašas.

  Jei neturite sąskaitos šiuose bankuose, galite ją atsidaryti nemokamai.

  Su šiais bankais nemokamo būdo, deja, nepavyko rasti - tapatybę patvirtinti galima tik pagal gauto pervedimo duomenis, tačiau tokiu būdu Jūs gausite Rėmėjo statusą ir savo parama prisidėsite prie mūsų veiklos.

  Jūsų duomenys gali būti perduoti VRK ir kitoms atsakingoms LR institucijoms. Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
  Esate šių bankų klientas? Nordea Medicinos